درباره ترمیمهای همرنگ دندان بیشتر بدانیم

درباره ترمیمهای همرنگ دندان بیشتر بدانیم

امروزه تقاضا برای ترمیم های  با مواد همرنگ دندان طبیعی یا همان کامپوزیتها و مواد مشابه آن به شدت فراگیر شده در همین راستا شرکت های تولید کننده مواد دندانپزشکی نیز بودجه زیادی را صرف تحقیقات و ارائه مواد مرغوب تر نموده اند که نتیجه آن یک بازار وسیع از این گونه مواد و کامپوزیت ها است. هر چند آمالگام یا همان مواد فلزی پر کردن دندان ها، هنوز هم کارایی و استحکام لازم را برای برآورده کردن نیاز دندان ها به ترمیم را دارد، ولیکن مشکلاتی که این مواد در نواحی در معرض دید ایجاد نموده اند و همچنین شائبه سمی بودن جیوه بکار رفته در ترکیب آمالگام موجب گردیده که امروزه بیشتر توجه مردم و دندانپزشکان به سمت ترمیم های همرنگ دندان یا بعبارتی ترمیم های کامپوزیتی معطوف گردد.

ترمیم های کامپوزیتی واجد ویژگی هایی می باشند که بصورت خلاصه وار آنها را خدمت شما معرفی می کنیم.

 

     

 

نخست آنکه ترمیم های کامپوزیتی برخلاف انواع انجام شده با آمالگام، به دندان چسبندگی دارند. این بدان معناست که در این گونه ترمیم ها تنها نسوج پوسیده و آسیب دیده حذف خواهد شد  نیازی به حذف نسج اضافه ای جهت برقراری گیر مکانیکی وجود ندارد. دیگر اینکه کامپوزیت ها دارای ضریب الاستیسیتی و انتقال حرارتی و نیز سایش تقریباً مشابه با دندان طبیعی هستند که این خواص در دوام طولانی مدت ترمیم و نیز کاهش حساسیت به گرما و سرما- که در ترمیم های آمالگام مشکل ساز بود- می گردد. خاصیت دیگر این که ترمیم ها نیز چنانچه که گفته شده زیبایی و تنوع رنگ متناسب با دندان های طبیعیست که به این گونه ترمیم ها، ظاهری بسیار زیبا می  دهد.

 

 

 

 

گونه ای دیگر از این نوع ترمیم های همرنگ دندان ،ترمیمهایی هستند که از آنها با نام Inlay و Onlay های سرامیکی یاد میشود.در این گونه ترمیمها ماده ترمیمی به جای کامپوزیت، سرامیکهای با قابلیت باند شوندگی مانند لیتیوم دی سیلیکاتها هستند.روش کار بطور خلاصه شامل حذف پوسیدگی ها و دیواره های شکننده و سپس قالبگیری از دندان است.در این مرحله قالب تهیه شده به لابراتوار ارسال گردیده و در انجا بخش حذف شده دندان توسط سرامیک بازسازی میشود و جهت چسباندن روی دندان به مطب ارسال میگردد.نمونه این ترمیمها را در عکس  زیر مشاهده می فرمایید.این گونه ترمیمها استحکام و زیبایی فوق العاده ای را دارا هستند و در بسیاری موارد میتوانند جایگزین روکش کردن دندانها خصوصا در ترمیمهای بعد از اندو با همان عصب کشی دندانها باشند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

            

 

اما با وجود مزایای بسیار زیاد این ترمیم ها، باید حساسیت بسیار بالای تکنیک اجرای آنها را نیز در نظر بگیریم. همچنین ایزولاسیون صحیح دندان و صرف دقت و زمان بسیار بیشتر برای انجام ترمیم های همرنگ دندان نیز از ویژگی های این ترمیم ها محسوب می گردد و در نتیجه از مجموع موارد بالا می توان این برداشت  را داشت که به طبع هزینه انجام این ترمیم ها نیز نسبت به ترمیم های معمولی آمالگامی بیشتر می باشد.

در نهایت ترمیم های همرنگ دندان،چه کامپوزیتی و په سرامیکی ، ترمیم هایی زیبا و بادوام هستند  به شرطی که توسط دندانپزشک ماهر انجام شوند. چرا که هر گونه ناآگاهی و عدم رعایت مسایل دقیق و پیچیده درمان ، سبب بروز حساسیت بعد از درمان و حتی نکروز و عفونی شدن ریشه دندان خواهد گردید.

 

                                                                                              مراحل جایگزینی ترمیم آمالگام نامناسب با ترمیم کامپوزیتی

 

گالری تصاویر مرتبط با مطلب فوق اینجاست

 

ساییر مطالب مرتبط را اینجا ببینید

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


چنانچه در خصوص مطلب فوق سوالی دارید ،لطفا در فرم زیر مطرح بفرمایید

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.