ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی بهترین روش حال حاضر برای جایگزنی دندانهای از دست رفته میباشند. درواقع پس از آنکه در سال 1952، پروفسور برنمارک، جراح و ارتوپد سوئدی، متوجه رشد استخوان در اطراف فلز تایتانیوم در استخوان ران خرگوش گردید، شاخه ای جدید بنام ایمپلنت شناسی و یا Implantology متولد گردید. در واقع بنیاد این دانش بر اساس پدیده Osseo-Integration و یا شکل گیری استخوان در اطراف  ماده ایست (مانند تایتانیوم) که به لحاظ بیولوژیک قابلیت تطابق و ماندگاری در بافت زنده را داراست.(مانند تایتانیوم)

در واقع ایمپلنتولوژی شامل تمامی علوم مرتبط با ساخت و تولید، نحوه جراحی و کاشت، طراحی پروتزهای متکی بر ایمپلنت، مدیریت درمان و رفع مشکلات و نیز بازسازی نسوج نرم و سحت اطراف ایمپلنتها می باشد.

 

 

ایمپلنت های دندانی - وبسایت دکتر افشین کاوسی

اجزای یک ایمپلنت تک واحدی به ترتیب شماره شامل تاج،پیچ اباتمنت،اباتمنت و فیکسچر

 

یک ایمپلنت دندانی از اجزای گوناگونی تشکیل گردیده است. به عنوان نمونه بخش پیچ مانندی که در داخل استخوان کاشته شده و جنس آن از ترکیب نوعی آلیاژ عمدتاً تایتانیوم می باشد، فیکسچر (fixture) نامیده می شود. پس از انجام جراحی و کاشت فیکسچر، دهانه آن توسط پیچ مخصوصی بنام cover screw بسته می شود تا زمانی که ایمپلنت پس از گذشت چند ماه آماده استفاده گردد (عمل اسئو اینتگریشن صورت پذیرد). پس از آن طی یک جراحی دیگر، cover screw برداشته شد، و قطعه دیگری بنام Healing abutment بجای آن بسته می شود. از این مرحله به بعد اجزایی از ایمپلنت در دهان دیده می شود و لذا نام دیگر این جراحی مرحله دوم (uncovering) می باشد. وظیفه Healing abutment، شکل دادن به لثه اطراف پروتزی است که در آینده بر روی ایمپلنت قرار خواهد گرفت. سپس بعد از گذشت مدتی معین، توسط قطعه ای دیگر بنام Impression abutment، ایمپلنت قالبگیری شده و قطعه ای بنام abutment برای آن ساخته می شود. اباتمنت بر روی فیکسچر توسط پیچ مخصوصی محکم شده و پروتزی شبیه به روکش سرامیکی معمولی بر روی اباتمنت ساخته می شود.

ایمپلنت های دندانی - وبسایت دکتر افشین کاوسی

 

آنچه گفته شد خلاصه شده مراحل انجام یک ایمپلنت ساده تک داندن می باشد. باید بدانید که درمان های مبتنی بر ایمپلنتها بسیار متنوع می باشند. از جایگزینی تک دندان گرفته، تا بازسازی کامل فک بی دندان، و نیز پروتزهای متحرک متکی بر ایمپلنت.همچنین شاید برای شما جالب باشد که بدانید کاربرد ایمپلنتها برای جایگزینی دندان خلاصه نمی شود و در مواردی مانند پروتزهای گوش و در درمان های ارتودنسی جهت ایجاد تکیه گاه از ایمپلنتهای با اشکال و اندازه های مختلف بهره برداری می گردد.

 

 

ایمپلنت های دندانی - وبسایت دکتر افشین کاوسی

 

 

در واقع، بسته به نوع درمان، محل درمان، کیفیت استخوان بیمار، وضعیت بافت نرم و لثه ها و …، زمان انجام ایمپلنت ها بسیار متنوع می باشد و انجام یک ایمپلنت بسته به موارد فوق از زمان جراحی تا تحویل نهایی آن می تواند بین یک تا نه ماه متغییر باشد. اما متوسط این زمان یعنی حدود چهارماه زمان معمول برای انجام اغلب ایمپلنت های دندانی است.

در خصوص هزینه انجام ایمپلنت ها نیز موارد متعددی دخیل می باشد. در واقع بخش عمده هزینه ایمپلنت شامل برند انتخابی شما (که بسیار متنوع از شرکت ها و کشورهای مختلف می باشد) و نیز تخصص و مهارت دندانپزشک می باشد. همچنین اینکه انجام ایمپلنت نیازمند اقدامات موازی مانند گسترش و یا پیوند استخوان و یا بافت نرم باشد یا نباشد، و نیز نوع و کیفیت اباتمنت و روکش نهایی عواملی هستند که در بهای تمام شده یک درمان بر پایه ایمپلنت تأثیر گذار می باشند.

در نهایت می توان با اطمینان گفت که ایمپلنت های دندانی، در صورتی که اصول علمی و تکنیکی آن به درستی صورت پذیرد، درمانی بسیار خوشایند و با نتیجه ای طولانی مدت هستند که می توانند راحتی فوق العاده زیادی را برای شما به ارمغان آورند.

ما در مجموعه خود، با تکیه بر سال ها تجربه در انجام انواع ایمپلنت ها و نیز استفاده از برندهای متنوع برای بالا بردن قدرت انتخاب شما، درمانی رضایت بخش را برای شما نوید می دهیم.

 

ایمپلنت های دندانی - وبسایت دکتر افشین کاوسی

درمان ایمپلنت به منظور ساخت پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت

 

 

ایمپلنت های دندانی - وبسایت دکتر افشین کاوسی

ساختار متکی بر ایمپلنت جهت اتکای پروتز متحرک

 

 

 

مطالب مرتبط بیشتر را اینجا ببینید

 صفحه مقالات

سوال خود را مطرح کنید :


چنانچه در خصوص مطلب فوق سوالی دارید ،لطفا در فرم زیر مطرح بفرمایید

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.