حکایت کرونا،کوری و ساراماگو

حکایت کرونا،کوری و ساراماگو

ژوزه دی سوزا ساراماگو (به پرتغالی: José de Sousa Saramago) (Portuguese:[ʒuˈzɛ ðɨ ˈsozɐ sɐɾɐˈmaɣu]) (زادهٔ ۱۶ نوامبر ۱۹۲۲ در آزیناگا – درگذشتهٔ حکایت کرونا،کوری و ساراماگوی - مقالات وبسایت دکتر افشین کاوسی۱۸ ژوئن ۲۰۱۰ در تیاس، لاس پالماس) نویسندهٔ پرتغالی برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات در سال ۱۹۹۸ میلادی است. درواقع وی جایزه نوبل ادبیات خود را مدیون رمان مشهورش ،”کوری”، میباشد که وی را به شهرتی جهانی رساند. در واقع این شهرت و جایزه نیز بی دلیل نیست و از کوری می توان به عنوان یک رمان فوق العاده جذاب و زیبا یادکرد که  مملو از ظرایف ادبی، جامعه شناسانه و فلسفی است و خواننده را در اندیشه فرو برده و نسبت به بدیهیات محیط اطرافش،که تا دیروز با دیدی ساده انگارانه بدان نظاره می کرده است،حساس میکند. کسانی که این رمان را خوانده باشند میدانند که من از چه سخن میگویم و منظورم از این نوشته چیست.براستی که چه شباهتهایی بین اپیدمی کرونا در جامعه امروزما و پیشبینی ساراماگوی از بروز بیماری مانند کوری در جامعه می توان یافت.

مصطفی داننده، نویسنده و تحلیل گر اجتماعی،  در سایت خبری عصر ایران یادداشتی  نوشته بود که جای آن دانستم که آن را با شما در میان بگذارم. نوشته در عین سادگی بسیار گویاست و نیازی به توضیحات اضافه ندارد.پیش از آنکه شما را با این یادداشت رها کنم، همه تان را به خواندن کتاب کوری،اثر ژوزه ساراماگو دعوت میکنم. خواندن مجدد این کتاب نیز برای آنان که پیشتر آن راخوانده اند، در شرایط فعلی جامعه ما بی مناسبت و خالی از لطف نیست.

دچار کوری سفید شده‌ایم!

ما همه را محکوم می‌کنیم اما وقتی به عرصه عمل می‌رسیم، چشم‌مان را بر تمام مسائل می‌بندیم و فقط به دنبال زین کردن اسب خود هستیم.

 

عصر ایران؛ مصطفی داننده- شاید کتاب «کوری» نوشته  ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی را خوانده باشید. شاید هم نخوانده باشید که توصیه می‌شود حکایت کرونا،کوری و ساراماگوی - مقالات وبسایت دکتر افشین کاوسیحتما بخوانید.  ساراماگو در این کتاب با لحنی هولناک به رعایت نکردن حقوق دیگران اشاره می‌کند. داستانی که از یک چهار راه آغاز می‌شود و شهری را دچار یک کوری سفید می‌کند. کسانی که دچار کوری سفید شدند، تلاش می‌کنند خود را زنده نگه دارند حتی اگر این زنده ماندن به مرگ دیگران ختم شود. همه می‌خواهند خود را نجات دهند و کسی به فکر دیگران نیست. تنها یک نفر در این شهر کورها، بیناست که در واقع وجدان بیدار این جامعه است، ایده‌آل درون هر انسان. 

حالا می‌خواهم تلخ و هولناک بنویسم و بگویم ما هم دچار کوری سفید شده‎‌ایم. رفتاری که امروز در جامعه ایران شاهد آن هستیم کم از کوران کتاب ساراماگو ندارد. دیروز شاهد اتفاق تلخی بودم. مردم در یک فروشگاه در حال خرید بودند که اتفاق عادی است اما نکته اینجاست که تقریبا از هر کالایی از رب، روغن تا پوشک و نوار بهداشتی، 5 تا 5 تا می‌خریدند. گویا فروشگاه بیشتر از 5 تا به هر فردی نمی‌داد و گرنه آنها بیشتر می‌خریدند.

چه خبر است؟ چرا به اینجا رسیدیم؟ چرا فکر می‌کنیم تنها و تنها باید خودمان زنده بمانیم. چرا فکر نمی‌کنیم افراد دیگری در این جامعه هستند که آنها هم باید زندگی کنند. یک لحظه با خود فکر کنیم. الان ما تمام پوشک‌های یک مغازه را خریدیم یا تمام برنج‌های یک مغازه را خالی کردیم. خوب، دیگران باید چه کنند؟ آن بچه‌ای که احتیاج به پوشک یا شیر خشک دارد باید چه کند؟ با خودمان فکر کرده‌ایم که اگر همچون گذشته به تعداد نیاز خرید می‌کردیم امروز دهان به دهان نمی‌چرخید که مثلا نوار بهداشتی در سطح شهر نایاب شده است. بله، در هر حالتی هر فردی از کالایی 10 برابر نیاز خود بخرد آن کالا نایاب می‌شود و از دسترس دیگران خارج. چه ایران چه خارج.

ما همه را محکوم می‌کنیم اما وقتی به عرصه عمل می‌رسیم،چشم‌مان را بر تمام مسائل می‌بندیم و فقط به دنبال زین کردن اسب خود هستیم. این اولین بار نیست که جامعه ما با مشکلات این چنین دست و پنجه نرم می‌کند. خوب است به یاد بیاوریم حدود سی سال پیش در بحبوحه جنگ، مردم هوای همدیگر را داشتند. پدری اگر برای فرزندش یک شیر خشک می‌خرید برای دختر همسایه نیز می‌خرید. تازه آن موقع جنگ نظامی بود و مردم واقعا هم نگران نان بودند هم جان اما اجازه نمی‌دادند وجدانش قربانی چند تکه نان شود.

باید از خود بپرسیم چرا به اینجا رسیده‌ایم؟ چرا همان مردم امروز می‌تازند بدون اینکه توجه کنند کسی در غبار تاختن آنها در حال خفه شدن است. تقریبا همه در حال گل کردن آب هستیم بدون اینکه توجه کنیم، در فرودست انگار، کفتری می‌خورد آب.

 

 

توجه

برداشت واستفاده از مطالب و مقالات این سایت با ذکر منبع مجاز میباشد.

 

 

 

بیشتر بدانیم:

 

شناخت و نحوه برخورد با کرونا ویروس

 چرا جرمگیری دندانها لازم است؟

 

سوال خود را مطرح کنید :


چنانچه در خصوص مطلب فوق سوالی دارید ،لطفا در فرم زیر مطرح بفرمایید