ونیرهای کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی یکی از روش های درمانی متداول زیبایی هستند که در دهه های اخیر طرفداران بسیاری را جذب نموده اند. بصورت ساده این درمان شامل اصلاح رنگ و یا مشکلات محدود از لحاظ شکل و موقعیت قرار گیری دندان است. بدین صورت که با باند نمودن کامپوزیت ها به سطح دندان،  رنگ و یا  شکل دندان اصلاح می گردد.

در انجام ونیرهای کامپوزیتی موارد متعددی دخیل هستند که از جمله آن می توان به سلیقه خود متقاضی درمان اشاره کرد. اینکه هدف فرد از درخواست درمان چیست و اینکه چه الگویی را مدنظر دارد بسیار مهم و اساسی است. رنگ و شکل درمان نهایی از قبل می بایست با متقاضی چک شود و طی عملی بنام ماک- آپ کردن، نتیجه نهایی تقریبی به متقاضی نمایش داده می شود.

مشهورترین روش انجام ونیرهای کامپوزیتی روش لایه بندی یا به عبارتی Layering است که در این روش بصورت خلاصه، ونیر کامپوزیت از لایه های متعددی تشکیل یافته است. همانطور که دندان طبیعی شامل لایه های مختلفی از عاج و مینا بوده و همین عاج و مینا در نواحی مختلف دندان، رنگ های مختلفی را دارا هستند، ونیرهای کامپوزیت نیز می بایست از همین خواص طبیعی از لحاظ بصری و نوری تشکیل یابد. لذا انجام یک ونیر کامپوزیت صحیح و زیبا شامل مراحلی است که نیاز به شناخت کامل ویژگی های دندان و مواد کامپوزیتی داشته و در عین حال دندانپزشک می بایست موضوع سلامت دندان ها، لثه، بافت های احاطه کننده و نیز وضعیت ارتباط دندان ها با یکدیگر را مدنظر قرار دهد که همین امر نیازمند دقت فوق العاده و صرف زمان زیادیست که در نهایت کاری با دوام و مناسب را به متقاضی ارائه نماید.

کاربرد ونیرهای کامپوزیتی محدود به سفید کردن دندانها نیست و گاهی یک تک دندان دچار مشکل نیز توسط ونیر کامپوزیت باسازی می گردد که در اینجا هدف نهایی ایجاد هارمونی و هماهنگی با سایر دندان هاست.

فردی که ونیر کامپوزیت را دریافت نموده می بایست اقلاً هر شش ماه جهت بررسی وضعیت دندان های خود به دندانپزشک مراجعه نماید. همچین همانند دندان های طبیعی، کامپوزیت ونیرها نیز ممکن است با گذشت زمان دچار اندکی تغییر رنگ گردند که علت آن مواردی مانند نوع تغذیه و مصرف مقادیر متغیری از نوشیدنی ها و غذاهای رنگ ساز مانند قهوه، چای، و یا مصرف دخانیات می باشد.

در  معاینات دوره ای دندانپزشک با انجام جرمگیری و نیز پالیش مجدد ونیرها، رنگ اولیه را به آنها باز می گرداند و از این لحاظ جای نگرانی نیست.

در کل هر گونه عمل زیبایی بر روی دندان ها نیازمند مراقبت و نگهداری است و لذا دقت در مصرف مقادیر غذاها و نوشیدنی های رنگزا، نظیر آنچه گفته شد، و نیز رعایت دقیق بهداشت دهان و پرهیز از وارد آوردن فشارهای بیش از حد به ونیرها (نظیر شکستن تخمه و پوست آجیل و یاخوردنی های بسیار سفت که نیاز به گاز گرفتن محکم دارد) موجب بالا بردن دوام و ماندگاری بیشتر آنها می گردد.

 

ونیرهای کامپوزیتی - وبسایت دکتر افشین کاوسی

 

 

ممکن است این سؤال در شما ایجاد گردد که اگر زمانی به هر علتی ونیر کامپوزیت من دچار شکستگی شود چه باید کرد. باید بگویم خیال شما راحت باشد! ترمیم مجدد ونیرهای کامپوزیتی که دچار پریدگی و یا شکستگی شده اند به راحتی قابل انجام می باشد.

در خصوص میزان دوام این درمان نیز باید بگوییم که دوام و ماندگاری کامپوزیت ونیرها به شکل قابل توجهی به نگهداری و مراقبت خود فرد بستگی دارد که نمونه این نگهداری ها گفته شد. ولی بطور معمول دوام این درمان ها حدود هفت سال برآورد گردیده است. هر چند در صورت مراقبت درست این زمان می تواند بسیار طولانی تر و یا کوتاهتر گردد که نمونه های آن را زیاد دیده ایم.

در نهایت ونیرهای کامپوزیتی می توانند برای شما زیبایی و راحتی قابل توجهی را به همراه داشته باشند به شرط اینکه درمان صحیح و علمی بوده و نیز مراقبت شما، مراقبتی قابل قبول و متعهدانه باشد.

 

ونیرهای کامپوزیتی -وبسایت دکتر افشین کاوسی

 

در نهایت چنانچه ما را برای این درمان انتخاب نموده اید، بهتر است بدانید که تجربه ای طولانی و نیز دوره های علمی و عملی متعدد، پشتوانه اعتماد شما خواهد بود. طیف وسیعی از انواع کامپوزیت ها با برندها و رنگ های متنوع، قدرت انتخاب بالایی را به شما خواهد داد. همچنین برای کار انجام شده، شناسنامه ویژه ای تحویل خواهید گرفت که در آن نوع کامپوزیت و رنگ های مورد استفاده در آن قید می گردد. بدین صورت در هر کجای جهان که باشید با داشتن این شناسنامه در موارد لزوم دندانپزشک از نوع و رنگ کامپوزیت شما آگاه گردیده و می تواند درمان هایی مانند تریم پریدگی ها را به راحتی و بدون ایجاد اختلاف با ونیرهای دیگر شما را برایتان انجام دهد.

برای دیدن تصاویر و نمونه کارهای انجام شده اینجا کلیک کنید.

 

 

ونیرهای کامپوزیتی -وبسایت دکتر افشین کاوسی

 

توجه

برداشت واستفاده از مطالب و مقالات این سایت، تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.

 

بیشتر بخوانید…

 

 

کامپوزیت ونیر

 

چرا لمینت های سرامیکی؟

طراحی لبخند دیجیتال

 

 

 

 

 

لطفا ما را در اینستاگرام نیز دنبال فرمایید

سوال خود را مطرح کنید :


چنانچه در خصوص مطلب فوق سوالی دارید ،لطفا در فرم زیر مطرح بفرمایید