پروتزهای ثابت (روکش دندان)

پروتزهای ثابت (روکش دندان)

پروتزهای ثابت، از روش های قدیمی و همچنان متداول دندانپزشکی هستند که در جای خود می توانند بسیار سودمند باشند. خصوصاً در مواردی که یک دندان در اثر پوسیدگی و یا درمان ریشه (RCT) دچار ضعف شدید در ساختار باقیمانده تاج خود گردیده است، انجام روکش ها یا همان پروتزهای ثابت می تواند دوام این دندان ها را برای سالیان متمادی تضمین نماید.همچنین در گذشته و خصوصاً زمانی که ایمپلنت های دندانی هنوز متداول نبودند، استفاده از روکش یکی از روش های جایگزین دندان های از دست رفته بوده است. (بریج ها و یا پل زدن بین دندانها) ولی امروزه با در دسترس قرار گرفتن ایمپلنتها، استفاده از این روش محدود به موارد خاصی گردیده است و مانند قبل متداول نیست.

 

پروتزهای ثابت (روکش دندان) -وبسایت دکتر افشین کاوسی

بریج ها از روشهای قدیمی جهت جایگزین کردن دندانها

 

اما استفاده از روکش ها (همان پروتزهای ثابت و یا کراون ها) به دلیل استحکام بخشیدن به ساختارهای باقی مانده دندانی، همچنان درمانی پرطرفدار و محبوب است. لذا با گسترش علم دندانپزشکی، نحوه ساخت و مواد سازنده آنها نیز دچار تغییراتی گردیده است. قبل از پیشرفت در سرامیک های دندانی، روکش ها عمدتاً به صورت تمام فلزی (Full-metal) ساخته می شد که در ساخت این روکش ها از طلا و یا ترکیبی از فلزات غیر قیمتی (Base-metal) استفاده می شد. در گام بعدی محققان با ارائه روش متصل نمودن سرامیک های فلدسپاتیک به فلزات پایه، روکش های ترکیبی از فلز و سرامیک را عرضه نمودند که اصطلاحاً به آنها (Porcelain fused to metal) و یا روکش های (PFM) گفته می شود و امروزه نیز همچنان بسیار محبوب و پر تقاضا هستند.

 

 

پروتزهای ثابت (روکش دندان) -وبسایت دکتر افشین کاوسی

روکش PFM

 

اما روکش های PFM هم مشکلات خاص خود را داشتند که مهمترین آنها عدم اتصال یا باند شیمیایی به دندان، نشتی های ناشی از تغییرات حرارتی فلز در لابراتوار و بدتر از همه، تغییر رنگ سیاه در لثه اطراف روکش به دلیل نفوذ یون های فلزی در بافت لثه بود. لذا دانشمندان به سمت ابداع سرامیک هایی رفته که علاوه بر دارا بودن زیبایی بیشتر، استحکامی در حد فلز را نیز به همراه داشته باشند. این تحقیقات منجر به معرفی نوعی سرامیک ساخته شده از اکسید زیرکونیا گردید. در واقع روکش های ساخته شده از زیرکونیا علاوه بر استحکام بسیار بالا، فاقد رنگ فلزی بوده و زیبایی بیشتری را نیز دارا هستند.

 

پروتزهای ثابت (روکش دندان) -وبسایت دکتر افشین کاوسی

انواع پروتزهای ثابت

 

امروزه دانش ساخت سرامیک های دندانی به سرعت رو به پیشرفت می باشد. به عنوان مثال سرامیک های از نوع لیتیوم دیسیلیکات ها، علاوه بر استحکام و زیبایی، قابلیت باندشوندگی بالایی نیز با ساختار باقی مانده دندان ها دارد و نیز بهره بردن از سیستم های طراحی و برش و ساخت کامپیوتری (CAD/CAM) نیز سبب بهبود قابل توجهی در زیبایی و دقت در کراون های تمام سرامیکی گردیده اند.

 

پروتزهای ثابت (روکش دندان) -وبسایت دکتر افشین کاوسی

نمونهای از دستگاههای CAD/CAM

 

 

 

 

ما انواع این پروتزها را بر اساس نیاز شما طراحی کرده و حداکثر بکاگیری دقت و حساسیت را در ارائه نتیجه مطلوب به شما مدنظر قرار می دهیم. شاهد این ادعا دوام فوق العاده روکش هایی است که در سالیان گذشته به مراجعانمان تحویل نموده ایم و با وجود تعدد بسیار زیاد این درمان ها، کمترین میزان بازگشت و یا نشتی و تخریب را در روکشهایمان داشته ایم. همچنین متعهد هستیم که از بهترین و با کیفیت ترین لابراتوارهای دندانپزشکی که دارای اعتبار و استاندارد بالا هستند، برای ساخت پروتزهای ثابت مراجعانمان بهره ببریم.

مطالب بیشتر را اینجا بیابید

صفحه مقالات

سوال خود را مطرح کنید :


چنانچه در خصوص مطلب فوق سوالی دارید ،لطفا در فرم زیر مطرح بفرمایید

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.