اندودانتیکس

عمل پاکسازی مجموعه پالپ و ریشه دندان ها و پر کردن آن بطور کامل و عاری نمودن آنها از میکروب ها و عفونت تحت عنوان اندودانتیکس ، درمان ریشه (Root canal therapy) و یا به اختصار (RCT) گفته می شود. این همان عملیست که در کشور ما در بین مردم با عنوان عصب کِشی یا عصب کُشی دندان شناخته می شود که البته این نام واجد ریشه علمی نبوده ولی در زبان فارسی مصطلح گردیده است.

در واقع بخش مرکزی هر دندان از بافت نرم زنده ای تشکیل شده که توسط عاج و مینای دندان محسور گردیده است. این بافت نرم زنده شامل یک بافت همبندی حاوی عروق،اعصاب،شبکه لنفاتیک و سلولهای بافت همبندی مانند فیبروبلاستها و … هستش.در واقع به هر دلیلی (مانند ضربه،حرارت زیاد ویا عفونت باکتریایی در اثر نفوذ پوسیدگی) که این بافت ملتهب گردد،دندان درد حادث میگرد .

 

اجزای مختلف دندان که در فرایند درمان ریشه درگیر هستند

 

 

در طی عمل RCT، اصولاً مجموع فعالیت دندانپزشک شامل حذف پوسیدگی ها و ایجاد مسیر دسترسی به سیستم پالپ و کانال های ریشه، و سپس پاکسازی و شکل دهی این کانال ها و در نهایت مسدود کردن آنها با مواد خنثی و بی اثر (و یا دارای خواص ضد میکروبی) می باشد.

 

 

مراجل درمان ریشه در یک دندان پوسیده و عفونی

 

 

البته رسیدن به یک درمان ریشه درست و کامل به همین سادگی ها نیز نبوده و مشکلات فراوانی گریبانگیر دندانپزشک خواهد بود که در نهایت دانش، دقت و وجدان کاری تعیین کننده دوام و درستی درمان انجام شده خواهد بود.تجهیزات نیز، همانند سایر شاخه های دندانپزشکی، نقش تعیین کننده ای در ارتقای درمان RCT و علی الخصوص سرعت و راحتی بیمار در حین و پس از درمان را دارند.

چنانچه مجموعه ما را برای انجام چنین درمانی برگزیده اید، لازم است بدانید که طیف وسیعی از تجهیزات بروز و پیشرفته را برای راحتی و درمان بهتر در خدمت گرفته ایم. از جمله این تجهیزات، لوازم و موتور های چرخشی (روتاری)، کیت های التراسونیک خاص درمان های اندو می باشد. هچنین علاوه بر همه این موارد، بهترین و جدیدترین تکنولوژی یعنی لیزرهای دایود جهت بالاتر بردن ضریب موفقیت درمان و بهبود سریعتر پس از درمان را نیز به خدمت گرفته ایم.

در نهایت می توانیم ادعا کنیم که تجربه شما از درمان ریشه یا همان عصب کِشی یا عصب کُشی، در نزد ما تجربه ای متفاوت خواهد بود.

 

نمونه رادیوگرافی از یک دندان چهارکاناله درمان ریشه شده توسط دکتر افشین کاوسی

 

سایر مطالب مرتبط را اینجا بیابید

 صفحه مقالات

 

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


چنانچه در خصوص مطلب فوق سوالی دارید ،لطفا در فرم زیر مطرح بفرمایید

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.