چرا لمینت های سرامیکی؟

چرا لمینت های سرامیکی؟

اینکه در بین روشهای مختلفی که برای طراحی ، اصلاح لبخند و زیبا سازی دندانها مورد استفاده قرار میگیرند، چرا لمینتهای سرامیکی را ترجیح میدهیم، در این نوشته کوتاه مورد بحث قرار میگیرد.

 سرامیک ها

خود واژه سرامیک، عنوانی کلی است . در اینجا منظور ما انواع خاصی از سرامیکها هستند که در ساخت لمینت دندان مورد استفاده قرار میگیرند. در گذشته انواع پرسلن های فلدسپاتیک در ساخت لمینتها مورد استفاده قرار میگرفتند. ظاهر این نوع از سرامیک  ها بسیار زیباست اما مشکل پریدن و ترک خوردن به کررات در انها ایجاد مشکل میکرد. با روی کار آمدن انواع جدیدی که به لیتیوم دیسیلیکاتها مشهورند، لمینتهای سرامیکی وارد دنیای جدیدی شدند.

در انتخاب نوع سرامیک برای ساخت لمینتها چندین فاکتور مورد توجه قرار میگیرد که زیبایی،استحکام کافی و امکان باند شدن یا همان چسبندگی به دندانها، از مهمترین این فاکتورها هستند. خوشبختانه لیتیم دیسیلیکات تمام موارد فوق را داراست. به همین جهت امروزه انواعی از انها که با مارک تجاری Emax شناخته میشوند،بیشترین کاربرد را در ساخت لمینتهای سرامیکی دارند.

برتری های لامینت سرامیکی

چرا لمینت های سرامیکی؟ -مقالات وب سایت دکتر افشین کاوسیلامینتها ی سرامیکی از جهاتی چند دارای مزایای فوق العاده ای هستند که همین ویژگی ها ،آنهارا در بین انواع روشهای زیباسازی دندانها متمایز میگرداند.

استحکام و ماندگاری

مقالات علمی ماندگاری و دوام بالایی را برای لمینتها عنوان نموده اند.(به عنوان مثال نگاه کنید به 1 و 2 و 3 ). تحقیقات همچنین میزان ماندگاری لمینتهای سرامیکی را بیش از کامپوزیت ونیر ها در طی مدت ده سال تخمین میزنند. لمینتها پس از ایجاد باند درست و مناسب با دندان، بسیار مقاوم هستند و به راحتی دچار پریدگی، شکستن و یا ترک خوردگی نخواهند شد.

ثبات رنگ

به دلیل جذب آب بسیار پایین سرامیکها، ثبات رنگ آنها با گذشت زمان بسیار بیشتر از نمونه های کامپوزیتیست. کامپوزیت به دلیل دارا بودن رزین در ساختار خود، به مرور آب جذب می کند. جذب آب سبب تغییر رنگ ونیر ساخته شده از کامپوزیت خواهد شد. البته در نظر داشته باشید که بحث تکنیک اتصال لمینتها به دندان در ثبات رنگ آینده آنها موثر است. در صورت عدم رعایت موارد تکنیکی دقیق و استفاده از متریال نامناسب در باند کردن لمینت به دندان، تغییر رنگ دندانهای لمینت شده نیز اتفاق خواهد افتاد.

و اما مشکلات احتمالی

با تمام مزایا و زیبایی خیره کننده لمینتها، جا دارد به چند نکته دیگر نیز در مورد آنها توجه کنید. اول اینکه انجام لمینتهای سرامیکی از نظر تکنیکی بسیار سخت و حساس می باشد. دندانپزشک در خصوص انجام این عمل می بایست کاملا آموزش دیده و به نکات ریز کلینیکی آن آگاهی و تسلط داشته باشد. از طرفی به دلیل وجود مراحل لابراتواری، قیمت تمام شده انجام لمینتهای سرامیکی، بیشتر از ونیر های کامپوزیتی خواهد بود.چرا لمینت های سرامیکی؟ -مقالات وب سایت دکتر افشین کاوسی

از دیگر مشکلاتی که ممکن است در خصوص لمینتهای سرامیکی نگران کننده باشد، بحت تراش دندانها برای آماده سازی اولیه می باشد. البته تراش دندان جهت آماده سازی منحصر به لمینتهای سرامیکی نبوده و در کامپوزیت ونیر ها نیز یک آماده سازی یا تراش مختصر حتما لازم است. با این وجود توجه داشته باشید که این آماده سازی و تراش بسیار محدود بوده و اسیبی به ساختار دندان وارد نخواهد کرد. اما انجام آن حتما لازم و ضروری است.

در نهایت لامینتهای سرامیکی زیبا،مقاوم و ماندگار هستند و میتوانید سالهای سال از مزایای فوق العاده آنها بهره مند شوید. البته توجه داشته باشید که برای انجام این کار حتما به دندانپزشکی که در این خصوص آموزش دیده بوده  و تجربه کافی را داراست، مراجعه نمایید. 

 

 

توجه

برداشت واستفاده از مطالب و مقالات این سایت با ذکر منبع مجاز میباشد.

بازگشت به مقالات

 

 

بیشتر بخوانید…

ونیرهای کامپوزیتی را بهتر بشناسیم

 

 

ونیر سرامیکی یا لامینت چیست؟

 

مقایسه انواع روشهای زیبایی دندان

 

 

لطفا ما را در اینستاگرام نیز دنبال فرمایید

 

 

 

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


چنانچه در خصوص مطلب فوق سوالی دارید ،لطفا در فرم زیر مطرح بفرمایید