به مناسبت اول آبان، روز دندانساز

به مناسبت اول آبان، روز دندانساز

 

به پشتوانه هر دندانپزشک موفقی، یک تکنسین ماهر پروتز ایستاده است. هنرمندی که شاید هیچگاه دیده نمیشود و کمتر قدردانی از او صورت نمی پذیرد. اما او مانند عوامل پشت صحنه سینماست که فیلم درنهایت بدون وجود او هرگز نخواهد درخشید، هرچند بازیگر صحنه مارلون براندو یا آلپاچینو باشد. اما این هنرمند بزرگ و بی توقع کار خودش را میداند و ناملایمتی های شغلش را خوب میشناسد. او خوب میداند که در نهایت حاصل زحمت و دانشش به اسم دندانپزشک تمام خواهد شد و بایستی تمام توقع خود را در حد “شاید” پرداخت به موقع دستمزد کمتر از حد زحمت خودش ویا نهایتا تشکری خشک و خالی از طرف دندانپزشک بکاهد.

 

به مناسبت اول آبان، روز دندانساز

 

آری ،لابراتوار او هیچگاه جایی برای پذیرش دسته گل ویا قاب عکس اهدایی بیماران ندارد و همه جا با گرد و خاک تراش گچ و کستهای ریز و درشت و طعم فلزی هوای لابراتوار تزیین شده است. اما من خوب میدانم که او دستی توانا و ماهر است که طرح درمان و فکر مرا به عرصه موجودیت میکشاند و منِ دندانپزشک بدون او هیچ نیستم جز فکر و طرح و چه غریبانه شکایت های من از پروتزها را به جان میخرد و معصومانه قول میدهد که”باشه دکتر جان.هرچی شما بگید…درستش میکنم..” و من چه بد که اغلب فراموش میکنم که ایراد اصلی از طرح درمان من است و نه سازه ی او. دچار رخوت غروری میشوم که “من”همه کاره ام و او هیچ نمیداند!

همکار عزیز تکنسین من
ببخش که معیار انتخاب تکنسین برای منِ دندانپزشک تنها لیست قیمت و دستمزد بوده است.ببخش که این همه ترا نمیبینم و ببخش که خطای من را تو جبران میکنی و بازهم ببخش که مانند بسیاری دیگر در این سرزمین به حق خود نرسیده ای. اما باش و طاقت بیار چون بدون تو “ما“یی نخواهد بود.بدون تو وجود من هم بلا استفاده خواهد ماند. مدیون شما هستم. روزتان مبارک

                                                                                                                                                                  نویسنده:دکتر افشین کاوسی

 

 

به مناسبت اول آبان، روز دندانساز

اقای مختار عزیزپور، تکنسین لابراتوار روژان کرمانشاه

 

 

 

توجه

برداشت واستفاده از مطالب و مقالات این سایت با ذکر منبع مجاز میباشد.

بازگشت به مقالات

 

بیشتر بخوانید…

رابطه استرس ، پارافانکشن و ایرانی بودن!

دندانپزشکی و تکنولوژی،قسمت سوم دندانپزشکی دیجیتال

 

 

 

لطفا ما را در اینستاگرام نیز دنبال فرمایید

 

 

 

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


چنانچه در خصوص مطلب فوق سوالی دارید ،لطفا در فرم زیر مطرح بفرمایید